Najczęściej zadawane pytania dotyczące elektrycznego ogrzewania

  • Ogólne
  • Montaż
  • Sterowanie
  • Serwis

Czym jest ogrzewanie akumulacyjne?

Ogrzewanie akumulacyjne polega na wykorzystaniu energii elektrycznej dostępnej w drugiej taryfie, najczęściej G12. Wylewka podłogowa o grubości 6 – 10 cm akumuluje energię cieplną uzyskaną z załączonych w tym okresie kabli grzejnych, która następnie oddawana jest do pomieszczenia w pozostałej części doby. Załączenie kabli grzejnych następuje w czasie 10 godzin trwania drugiej taryfy – 8 godzin w nocy i 2 godzin w ciągu dnia. Ten rodzaj ogrzewania wymaga termostatu z programatorem czasowym, który załącza ogrzewanie w określonym czasie.

A co jeśli będzie przerwa w dostępu prądu?

Przerwy w dostawie prądu zdarzają się niezmiernie rzadko. Jeśli już występują to na krótko. Czas zaniku napięcia jest na tyle krótki, że ma niewielki wpływ na cykl pracy systemu grzewczego. W tym czasie pobierane będzie ciepło, które zostało wcześniej zakumulowane w podłodze a dom nie zdąży się wychłodzić. Należy również pamiętać, że każdy nowoczesny system grzewczy, niezależnie od źródła ciepła wymaga energii elektrycznej do pracy.

Czy ogrzewanie elektryczne negatywnie wpływa na zdrowie?

Dzięki ogrzewaniu elektrycznemu temperatura podłogi jest nieznacznie wyższa od temperatury panującej w pomieszczeniu. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane na całej powierzchni podłogi zgodnie z prawami fizyki. Stwarza warunki najbliższe idealnemu rozkładowi temperatury uwzględniającemu fizjologię człowieka. Co więcej mała różnica temperatur podłogi i powietrza nie powoduje jego silnej cyrkulacji. Dzięki temu kurz nie unosi się w powietrzu, co ma szczególne znaczenie dla alergików.

Pod jakim rodzajem podłogi mogę zainstalować ogrzewanie elektryczne?

Systemy DEVI mogą być instalowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń (sypialnia, kuchnia, łazienka, pokój dziecięcy, salon itd.) i pod wieloma rodzajami podłóg tj. pod terakotą, gresem, płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, wykładziną dywanową, panelami oraz powierzchnią drewnianą. Skontaktuj się z dostawcą wykończenia podłogi w celu uzyskania szczegółowych informacji, w niektórych przypadkach może być wymagane indywidualne podejście (ograniczenie temperatury).

Jak gruba powinna być warstwa wylewki poziomującej?

W przypadku ogrzewania akumulacyjnego kable grzejne umieszczane są w wylewce podłogowej o grubości 6-10 cm.

Jaka jest wymagana moc w ogrzewaniu akumulacyjnym?

Wymagana jest moc zainstalowanych kabli wynosząca przeciętnie około 150 – 170 W/m2 powierzchni ogrzewanego pomieszczenia.

Jaki wybrać rodzaj sterownika?

W przypadku ogrzewania akumulacyjnego wymagany jest termostat z programatorem czasowym. Rekomendujemy instalację termostatów DEVIreg™ Smart lub termostatów DEVIreg™ Touch. W celu porównania ich podstawowych funkcjonalności kliknij w link.

Czy w sytuacji awarii konieczne jest zerwanie całej podłogi?

Nie, miejsce usterki może zostać wykryte z dokładnością do kilku centymetrów, co umożliwia naprawę przy usunięciu jednej lub dwóch płytek. Dodatkowo, kable i maty grzejne DEVI objęte są 20-letnią gwarancją, która obejmuje nieodpłatną naprawę lub wymianę produktu. W ramach gwarancji pokryte zostaną również koszty montażu oraz materiałów budowlanych, np. w przypadku szkód związanych z uszkodzeniem elementów podłogi oraz płytek. Z doświadczenia wiemy, że profesjonalnie zainstalowane ogrzewanie elektryczne DEVI może służyć ponad 50 lat.