dom z różnymi systemami grzewczymy

Ogrzewanie domu prądem – zestawienie kosztów z innymi sposobami ogrzewania

W 2022 roku koszty ogrzewania podlegają dynamicznym zmianom. Częste podwyżki cen powodują, że obecnie nie jest łatwo wybrać optymalne źródło ogrzewania domu. Stając przed dylematem z tym związanym, warto przyjrzeć się cenom nie tylko w ostatnim czasie, ale również w dłuższej perspektywie. Możemy dzięki temu wskazać najbardziej ekonomiczny rodzaj ogrzewania.

Rodzaje systemów grzewczych – ogrzewanie na gaz, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne

Ogrzewanie gazowe

Instalator naprawia kocioł gazowy

Przez długi czas był to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. W jego ramach budynki są podłączone do lokalnej sieci gazowej, a pobierany w ten sposób gaz, pod wpływem wygenerowanej przez zapłonnik iskry, zapala się w kotle jedno- czy dwufunkcyjnym. Dzięki temu podgrzewana jest woda, która przepływa przez wymiennik ciepła i która rozprowadzana jest w grzejnikach.

Mając do wyboru, ogrzewanie prądem czy gazem, w przypadku tego drugiego należy pamiętać zarówno o jego zaletach, jak i wadach. Wprawdzie wiąże się ono z dużą wygodą użytkowania i oszczędnością czasu, to jednak w ostatnich latach pojawiły się znaczne problemy z przyłączami gazowymi. Doszło nawet do ogłoszenia przez Polską Spółkę Gazownictwa (PGG), że do 2023 r., ze względu na brak środków na inwestycje, nie będzie mogła podłączyć żadnego budynku do sieci gazowej. Inne problemy są spowodowane wydarzeniami geopolitycznymi, które warunkują stały wzrost kosztów gazu oraz niepewność jego dostaw.

Ogrzewanie pompą ciepła

Innym niż kocioł gazowy sposobem ogrzania domu są pompy ciepła. Pozyskują one ciepło z odnawialnych, naturalnych źródeł energii, takich jak powietrze, woda czy grunt. Działają one podobnie, jak lodówki, przy czym różnica polega na tym, że pompy, zamiast oddawać ciepło na zewnątrz, pobierają je, dzięki czemu można ogrzać dom. W takim systemie wykorzystywana jest ciecz, na przykład roztwór glikolu, czyli woda zmieszana ze środkiem przeciwzamarzaniowym, dzięki której absorbowane jest ciepło pochodzące z gruntu czy wód powierzchniowych. Nie dotyczy to jedynie powietrznych pomp ciepła, w których powietrze z otoczenia jest zasysane przez wentylator.

Pompy ciepła mają wiele zalet. Są nowoczesne i nie emitują spalin. Korzyści ekonomiczne i użytkowe rosną dzięki możliwości zamontowania fotowoltaiki. Należy jednak pamiętać o wysokim koszcie zakupu sprzętu, jak również o konieczności ponoszenia wydatków eksploatacyjnych (coroczny przegląd serwisowy, który jest niezbędny do zachowania gwarancji, to koszt w wysokości ok. 500 zł) oraz serwisowych – pompa ciepła ma wiele elementów składowych, które mogą ulec awarii, a naprawa nie należy do najtańszych. Uszkodzenie nawet jednego z nich może sprawić, że przestanie działać cała pompa, co odczujemy w postaci zupełnego braku ogrzewania. Nierzadko zdarza się, że w przypadku droższych modeli pompy ich opłacalność jest dyskusyjna, bowiem zwrot z inwestycji może nastąpić nie po kilku, a kilkunastu latach, w czasie których pompa może być już wielokrotnie serwisowana lub nawet wymieniona. W związku z tym, mysląc o kosztach ogrzewania pompą ciepła opórcz poboru prądu do jej działania powinniśmy również uwzględnić koszt jej zakupu montażu i serwisowania.

Ogrzewanie na prąd

Elektryczna mata grzejna DEVI

Ogrzewanie elektryczne domu może być realizowane na różne sposoby – za pomocą pieca akumulacyjnego elektrycznego, grzejnika elektrycznego lub coraz bardziej popularnego ogrzewania podłogowego.

Piec akumulacyjny

Piec akumulacyjny upowszechnił się stosunkowo niedawno, w związku z czym stosuje się w nim nowoczesne rozwiązania, zapewniające wysoką wydajność cieplną, bezobsługowość i niski pobór energii elektrycznej. Działanie pieca akumulacyjnego opiera się na dwóch cyklach: pierwszy polega na ładowaniu, czyli zamienianiu energii elektrycznej na ciepło i magazynowaniu go w urządzeniu, a drugi cykl – na rozładowywaniu, czyli oddawaniu ciepła. Taki schemat działania pozwala na optymalny pobór prądu, np. na ładowanie w nocy i rozładowywanie najpierw rano, a potem wieczorem (piece akumulacyjne można zaprogramować na dowolne godziny i moc). Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu.

Pamiętajmy jednak, że każdy piec elektryczny ma dużą wagę i jest indywidualnym źródłem ciepła. Dlatego, jeśli w domu działa więcej takich urządzeń, a zwykle tak jest (na każde pomieszczenie przeważnie przypada jeden sprzęt), nie możemy ich połączyć w jeden system grzewczy, co jest sporą wadą.

Grzejniki elektryczne

Grzejniki elektryczne to jeden ze sposobów na ogrzanie domu za pomocą prądu. W sklepach dostępne są najróżniejsze rodzaje grzejników elektrycznych, ale najpopularniejsze z nich to olejowe i konwektorowe. Te pierwsze nadadzą się zwłaszcza do codziennej pracy, ponieważ uchodzą za optymalne kosztowo i energetycznie. Wiele jednak zależy od pomieszczenia, w którym będą one używane – grzejnik olejowy długo się nagrzewa i wolno oddaje ciepło, dlatego lepiej nada się do miejsc, w których zależy nam na wysokiej temperaturze przez dłuższy czas. W pomieszczeniach, z których korzystamy krótko – np. strych, piwnica, garaż, łazienka, kuchnia – lepszym rozwiązaniem może być grzejnik konwektorowy.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe akumulacyjne

Niezwykle popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, które bazuje na przewodach grzejnych – podczas przepływu prądu elektrycznego nagrzewają się one, dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane po pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza akumulacyjne, uchodzi za najbardziej wydajną, efektywną i najwygodniejszą metodę ogrzewania elektrycznego. Pozwala ono na korzystanie z prądu w II tańszej taryfie – w czasie jej trwania energia jest pobierana i akumulowana a zakumulowane ciepło jest oddawane w ciągu dnia, co istotnie obniża rachunki za prąd. Ogrzewanie podłogowe ma wiele innych zalet: bardzo szybko się nagrzewa i praktycznie całą pobraną energię oddaje w postaci ciepła, a w dodatku, z racji swojej konstrukcji, nagrzewa równomiernie całe pomieszczenie (w przeciwieństwie do grzejnika czy pieca, które grzeją punktowo). Ponadto możemy tak ułożyć maty lub kable grzewcze, aby pominąć np. stałą zabudowę czy duże meble, dzięki czemu unikniemy marnotrawienia ciepła na ogrzewanie tych miejsc. Ważnymi zaletami jest również bezobsługowość systemu (wszelkie parametry możemy wygodnie ustawić za pomocą termostatu albo aplikacji mobilnej), a także mamy możliwość podłączenia paneli fotowoltaicznych, które pozwalają na wytwarzanie energii.

Prąd czy gaz – koszty i prognozy

Nietrudno zauważyć systematyczny wzrost cen surowców energetycznych. Taki trend jest zauważalny również w odniesieniu do energii elektrycznej. Różnica jest jednak taka, że cena energii elektrycznej – nawet jeśli będzie dalej rosnąć – to na pewno nie tak szybko i intensywnie, jak w przypadku gazu. Zapewnia to fakt, że w miksie energetycznym jest coraz większy udział odnawialnych źródeł energii, które są nie tylko najczystszym, ale przede wszystkim najtańszym źródłem energii . Na świecie są ograniczone złoża gazu, natomiast surowce odnawialne się nie kończą – dlatego ich cena nigdy nie powinna być bardzo wysoka.

Przykładowo, ceny węgla w 2022 roku rosną w takim tempie, że trudno cokolwiek przewidzieć – w marcu 2022 odnotowano 1771 zł za tonę, a już w lipcu cena tego surowca dochodziła do 3000 zł. Wraz z nim w podobnym tempie drożeje także ekogroszek. Dlatego też dużą popularnością cieszą się sposoby na optymalizację kosztów ogrzewania.

Jednocześnie połączenie ogrzewania elektrycznego z fotowoltaiką i zasady rozliczania wyprodukowanej energii elektrycznej się korzystne dla ogrzewania elektrycznego akumulacyjnego. Gazu ziemnego czy węgla nie jesteśmy w stanie samodzielnie wytworzyć.

Biorąc to wszystko pod uwagę, trudno podważyć opłacalność ogrzewania elektrycznego – zwłaszcza gdy policzymy też koszty inwestycyjne, będące tutaj jednymi z najniższych spośród wszystkich rodzajów ogrzewania; jeśli zdecydujemy się na rozwiązania DEVI, to otrzymamy dodatkową gwarancję na 20 lat. Po takim czasie kotły gazowe czy pompy ciepła często nadają się do wymiany. Żywotność ogrzewania akumulacyjnego jest obliczona aż na 50 lat, co czyni ten system grzewczy praktycznie bezkonkurencyjnym.
 

Źródła:

  1. https://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-gazowe/nie-podlaczysz-domu-do-sieci-gazowej-do-2023-r-wstrzymano-podlaczanie-do-sieci-gazowej-nowych-inwestorow-aa-PLfk-oxKk-ENbR.html
  2. https://kb.pl/porady/pompa-ciepla-czy-gaz-porownujemy-metody-ogrzewania-domu-jednorodzinnego/
  3. https://home7.pl/gaz-pompa-ciepla-piec-czy-prad-ktory-sposob-ogrzewania-domu-wybrac